1975-1999

               W wyniku reformy administracyjnej z 1975 roku, Radom uzyskuje status stolicy województwa radomskiego.




     
       25 czerwca 1976 roku , w Radomiu mają miejsce tak zwane Wydarzenia radomskie lub Radomski czerwiec. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń dla historii Radomia , miały one również silny wpływ na historię całej Polski.

"A co do wydarzeń z 76 to wiadomo, nie codziennie się o tym mówi, ale kiedy tylko ktoś poruszy ten temat to chętnie o tym rozmawiają, nawet proboszcz w kościele" (fragment wywiadu z nastoletnią mieszkanką Radomia)
      Mianem Wydarzeń radomskich określa się ogół strajków  i zamieszek jakie miały miejsce tego dnia.Wzięło w nich  udział około 20 tysięcy ludzi (warto dodać że w roku 1985 w Radomiu mieszka 215 tysięcy ludzi , niecałą dekadę wcześniej mieszka ich mniej , co oznacza iż w Radomskim czerwcu wzięła udział co najmniej 10% ogółu Mieszkańców)
      Strajkującymi byli głownie , pracownicy 33 lokalnych przedsiębiorstw, studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego oraz uczniowie szkół średnich.
      Bezpośrednią przyczyną tych wydarzeń było wystąpienie Piotra Jaroszewskiego w którym zapowiedział drastyczne podwyżki cen żywności mięsa i wędlin średnio o 69% (lepszych gatunków nawet o 110%), masła i serów o 50%, cukru o 100%, ryżu o 150%, warzyw o 30%, które miały wejść w życie 3 dni później.

      9 października 1980 roku powstaje Międzyzakładowy Komitet Załozycielski NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska który ze względu na wydarzenia z przed 4 lat, ma niemałe znaczenie w opozycji.


                                4 czerwca 1991 roku , Radom odwiedza Jan Paweł II


     Wraz z reformą administracyjną z 1999 , Radom jako stolica powiatu radomskiego zostaje włączony w województwo mazowieckie.


CONVERSATION

0 komentarze:

Prześlij komentarz